List motywacyjny to nasz pierwszy kontakt z pracodawcą i zwykle nasza jedyna szansa na wywarcie na nim dobrego wrażenia. Dlatego postarajmy się, żeby był on ciekawy i w jak najlepiej reklamował naszą kandydaturę.
List motywacyjny służy do: - określenia na jakie stanowisko aplikujemy oraz powód wysłania listu - podania powodu, czemu chcemy pracować akurat tutaj - wskazania co możemy zaoferować naszemu przyszłemu pracodawcy - wyróżnienia nas wśród innych kandydatur
O ile celem CV jest przedstawienie naszych kwalifikacji na dane stanowisko, to zadaniem listu motywacyjnego jest przekonanie pracodawcy, że jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko.
Podstawową cechą dobrego listu motywacyjnego jest zwięzłość. Osoby rekrutujące przeglądają kilkaset (czasem nawet ponad tysiąc aplikacji). Zawarcie swoich zalet w kilku zdaniach nie jest proste, jednak popracowanie nad precyzyjnością i celnością wypowiedzi z pewnością się opłaci.
List motywacyjny składa się z czterech podstawowych części: 1) Nagłówek zwierający nasze dane personalne (imię, nazwisko, datę urodzenia, stan cywilny) i kontaktowe (adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail), miejscowość i datę, dane osoby lub firmy do której list jest kierowany oraz zwrot grzecznościowy (Szanowni Państwo lub Szanowny Pan/Pani gdy kierujemy list do konkretnej osoby). 2) Wstęp naszego listu. Wyjaśniamy tu powód wysyłania naszej aplikacji (odpowiedź na ogłoszenie, nasza własna inicjatywa, inny powód). Ważne jest, żeby zmieścić nazwę stanowiska na które aplikujemy, ponieważ firmy zwykle prowadzą kilka rekrutacji jednocześnie a osoba rekrutująca nie ma zwykle czasu na domyślanie się gdzie chcemy pracować. 3) Jest to właściwa część listu motywacyjnego. Tutaj liczy się zwięzłość i zawarcie maksimum treści w jak najmniejszej ilości zdań. Ideałem jest zmieszczenie się w dwóch akapitach – pierwszym opisującym jakie korzyści pracodawca odniesie z zatrudnienia nas i drugim w którym opisujemy dlaczego chcemy pracować akurat w tej firmie. Oczywiście trudno jest zmieścić się w dwóch akapitach, zwłaszcza gdy jest się osobą z bogatym życiorysem i wieloma zaletami. Wtedy trzeba się ograniczyć do podania najważniejszych powodów które skłonią rekrutującego do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną, gdzie uzupełnimy brakujące informacje. Pisząc długi list ryzykujemy, że nie zostanie on przeczytany, ale „przejrzany”, a nasze główne zalety pozostaną niezauważone. 4) Czwartą częścią jest zakończenie. Dziękujemy w nim za czas poświęcony na przeczytanie naszego listu, podajemy sposób jak można się z nami skontaktować i wyrażamy chęć uzupełnienia informacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. List kończymy zwrotem z poważaniem lub z wyrazami szacunku, podpisujemy imieniem i nazwiskiem (podpis musi być ręczny, gdy wysyłamy dokument w wersji papierowej).
Najczęściej popełniane błędy: - Pisanie ogólnikami - List dłuższy niż 1 strona A4 - Niepodawanie nazwy stanowiska, na które się aplikuje lub podawanie go z błędem (to samo tyczy się nazwy firmy i nazwiska osoby, do której kierujemy aplikację) - Pisanie listu bez wcześniejszego przygotowania – dowiedz się szczegółów na temat stanowiska i firmy - Wysyłanie wzorów LM znalezionych w Internecie – ryzykujesz, że inny kandydat wyśle ten sam LM - Wysyłanie do firmy CV i LM w mailu o pustej treści, zawierającego jedynie załączniki. Warto napisać dwa zdania o sobie. To nas pozytywnie wyróżni i zachęci do przeczytania naszych dokumentów.