Strona jest przygotowana pod nowsze przeglądarki, prosimy zaktualizować przeglądarkę aby cieszyć się w pełni jakością serwisu.
Zaloguj się | Zarejestruj się | Pomoc | Bezpieczeństwo | Kontakt
Start
Moja InCPraca.pl
Oferty zleceń
Wiedza
Jesteś tu: Pracownik > Wiedza > Testy kwalifikacyjne
Wiedza
Planowanie kariery
Szukanie pracy
CV Twoją wizytówką
List motywacyjny
Kreowanie wizerunku Pracownika w Internecie
Formularze aplikacyjne
Rodzaje rekrutacji
Testy kwalifikacyjne
Rozmowa kwalifikacyjna
Assessment Center
Rodzaje umów
Negocjacje płacowe
Sposoby zwiększania pozycji
Możliwości awansu
Rozstanie się z Pracodawcą
Rodzaje wypowiedzeń pracy
Prawa osoby zwalnianej
Co robić po zwolnieniu
Własna działalność gospodarcza
Praca za granicą
Niepełnosprawni w pracy
Jak uzyskać numer NIP ?

 

Testy kwalifikacyjne stają się powoli standardem przy rekrutacji na stanowiska w większych firmach. Pracodawcom zależy, by wybrać najlepszego kandydata, a żeby to zrobić muszą ich dobrze poznać. Coraz częściej testy kwalifikacyjne koncentrują się nie na wiedzy przyszłego pracownika, ale na jego predyspozycjach do podjęcia pracy. Od ich wyniku zależy, czy dostaniemy pracę, warto więc się do nich przygotować.

Rodzaje testów kwalifikacyjnych

Testy kwalifikacyjne dzielimy na:

1.    Testy inteligencji badają zdolności logicznego myślenia, analizy i syntezy, kojarzenia, pamięci, szybkości rozwiązywania problemów, szybkości uczenia się, pamięci, wyobraźni przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, szybkości i dokładności spostrzegania
2.    Testy osobowości sprawdzają wymiar osobowości, temperament, natężenie ekstra-introwersji, zrównoważenie i kontroli emocjonalną, zdolności adaptacyjne, możliwości pracy pod presją czasu, stosunek do ryzyka, odporność na stres
3.    Testy predyspozycji psychicznych określają motywację, system wartości, zdolności organizacyjne, kreatywność, zdolności przywódcze, umiejętności rozwiązywania konfliktów
4.    Testy umiejętności badają umiejętności pożądane na danym stanowisku pracy
5.    Testy merytoryczne sprawdzają poziom wiedzy kandydata z określonej dziedziny
6.    Testy językowe sprawdzają stopień znajomości języków obcych

Jak przygotować się do testów kwalifikacyjnych?
 

Najprościej jest się przygotować do testów sprawdzających wiedzę i poziom znajomości języków obcych. Tu żeby dobrze wypaść wystarczy po prostu się nauczyć.

Trochę bardziej skomplikowana sprawa jest w przypadku testów sprawdzających inteligencję. Ale i tu można znacznie poprawić swoje wyniki. Szybka metoda polega na rozwiązaniu kilku przykładowych testów, które można znaleźć chociażby w Internecie. Oswojenie się z typami zadań i zobaczenie na co należy zwracać uwagę pozwala na uzyskanie dodatkowych punktów na prawdziwych testach. Drugą, wolniejszą metodą, jest próba rozwijania własnej inteligencji na kursach lub dzięki poradnikom.

W przypadku testów osobowości i predyspozycji psychicznych raczej nic nie da się zrobić, ponieważ tu nie ma dobrych, albo złych odpowiedzi. Są tylko takie, które mniej albo bardziej pasują do stanowiska o które się ubiegamy. Testy są tak skonstruowane, że każde kłamstwo zostaje wykryte. Nie staraj się udawać kogoś innego ani oszukiwać.

Przy rozwiązywaniu testów warto pamiętać o:

·    Wyspaniu się dzień wcześniej, to pomoże ci się skoncentrować na zadaniach
·    Opanuj zdenerwowanie, stres jest złym doradcą.
·    Przed przystąpieniem do rozwiązywania testu, przeczytaj uważnie instrukcję. W razie wątpliwości zadaj pytanie prowadzącemu.
·    Podczas trwania testu kontroluj czas. Testy posiadają limity czasowe w których powinieneś się zmieścić
·    Nikogo nie udawaj – szczere, spontaniczne odpowiedzi są najlepsze
·    Przed zapoznaniem się z proponowanymi odpowiedziami upewnij się, że rozumiesz, o co chodzi w pytaniu. Nie trać czasu na pytania, których nie rozumiesz. Ewentualnie wróć do nich na końcu.
·    Odpowiadaj bez zbyt długiego zastanawiania się aby nie marnować czasu. Poza tym pierwsza odpowiedź jest zwykle najlepsza.
·    Staraj się pracować dokładnie, ale jednocześnie szybko, niektóre testy są zaprojektowane tak, że niemożliwe jest ich ukończenie w określonym limicie czasu, czym więcej zrobisz, tym lepiej
·    Eliminuj odpowiedzi, o których wiesz, że są błędne i wybieraj spośród pozostałych.
·    Po zakończeniu testów poproś o udostępnienie wyników – masz do tego prawo. Dzięki temu lepiej poznasz swoje słabe i mocne strony.
 


Logotyp regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego
Loading
Proszę czekać...
O portalu:

O firmie:
Warunki użytkowania i Regulamin IncPraca.pl| Polityka prywatności| Tabela opłat i prowizji| Pomoc| Bezpieczeństwo| Projekt InCPraca|Zamówienia publiczne| Zgodność z przeglądarkami| Autorzy strony
Grupa InCore| Praca w Grupie InCore| Certyfikaty| Podziękowania| Dokumenty firmowe| Materiały reklamowe
Copyright © 2015 Grupa Incore sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wdrożenie  QSoft  Lenrock