Strona jest przygotowana pod nowsze przeglądarki, prosimy zaktualizować przeglądarkę aby cieszyć się w pełni jakością serwisu.
Zaloguj się | Zarejestruj się | Pomoc | Bezpieczeństwo | Kontakt
Start
Moja InCPraca.pl
Oferty zleceń
Wiedza
Jesteś tu: Pracownik > Wiedza > Negocjacje płacowe
Wiedza
Planowanie kariery
Szukanie pracy
CV Twoją wizytówką
List motywacyjny
Kreowanie wizerunku Pracownika w Internecie
Formularze aplikacyjne
Rodzaje rekrutacji
Testy kwalifikacyjne
Rozmowa kwalifikacyjna
Assessment Center
Rodzaje umów
Negocjacje płacowe
Sposoby zwiększania pozycji
Możliwości awansu
Rozstanie się z Pracodawcą
Rodzaje wypowiedzeń pracy
Prawa osoby zwalnianej
Co robić po zwolnieniu
Własna działalność gospodarcza
Praca za granicą
Niepełnosprawni w pracy
Jak uzyskać numer NIP ?

 

Negocjowanie wynagrodzenia to ostatni i najtrudniejszy etap całego procesu rekrutacji. Najlepiej, gdy zakończy się on sytuacją, w której obie strony (pracodawca i pracownik) są zadowolone. Aby tak się stało, warto się wcześniej przygotować, a w czasie negocjacji pamiętać o kilku zasadach.

Przed podjęciem negocjacji powinieneś określić:
·    swoje oczekiwania. Ile wynoszą twoje miesięczne wydatki? Za ile chcesz pracować? Ile wynosi minimum, poniżej którego nie możesz zejść? Te kwoty pokazują na ile jesteś elastyczny i o ile możesz zejść z wynagrodzenia na rzecz innych korzyści.
·    swoje możliwości. Zorientuj się ile zarabiają pracownicy w innych firmach na tym samym stanowisku. W tym celu popytaj swoich znajomych, sprawdź raporty płacowe na wynagrodzenia.pl, odwiedź fora internetowe.
·    swoją wartość dla pracodawcy. Zależy ona nie tylko od twojego wykształcenia, doświadczenia, umiejętności miękkich i twardych, ale również od tego, ilu jest podobnych do ciebie kandydatów. Jeżeli jesteś osobą posiadającą unikalne kompetencje, lub jedyną, która spełnia wymagania – twoja pozycja jest mocniejsza. Jeśli jednak jesteś jednym z wielu kandydatów to wysokość roszczeń jest zwykle czynnikiem decydującym dla pracodawcy.
·    swoją pozycję negocjacyjną. Najsilniejszą mają osoby, które mają dobrą pracę i jedynie sprawdzają, czy nie mogą poprawić swojej sytuacji. Najsłabszą mają osoby bezrobotne i absolwenci.
·    swoje priorytety. Sprecyzuj, co chcesz osiągnąć w nowej pracy, jakie są twoje cele (wysokie zarobki, rozwój, zdobywanie doświadczenia, ciekawa praca, nienormowany czas pracy).
·    sytuację twojego pracodawcy. Istotne jest, kto będzie cię zatrudniał. Dobrze jest się wcześniej zorientować, w jakiej kondycji jest przedsiębiorstwo, ile zarabiają inni pracownicy. Ważna jest również forma własności. Największe możliwości negocjacji są w prywatnych firmach, gdzie to właściciel sam, na podstawie własnego osądu przyznaje ci pensję. Dużo mniejsze możliwości są w międzynarodowych koncernach i innych dużych przedsiębiorstwach – tu obowiązują sztywne siatki płac, negocjowaniu podlegają w zasadzie jedynie bonusy (świadczenia socjalne, służbowy samochód, telefon komórkowy) lub wysokość premii i nagród.

Jak negocjować?
·    Przed odpowiedzeniem na pytanie ile chciałbyś zarabiać dowiedz się jaki dokładnie będzie zakres twoich obowiązków, za co będziesz odpowiadał, czy często będziesz musiał zostawać po godzinach, jak bardzo musisz być dyspozycyjny.
·    Zorientuj się, jakie korzyści materialne, poza zasadniczym wynagrodzeniem, oferuje ci firma. Mogą to być korzyści finansowe ( nagrody pieniężne, premie, partycypacja w wynikach finansowych firmy) i pozafinansowe (finansowanie studiów podyplomowych, szkoleń, kursów językowych, wczasów, przedszkoli, opieki zdrowotnej). Dodaj ich wartość do wysokości pensji – w ten sposób określisz swoje całkowite wynagrodzenie.
·    Weź pod uwagę również korzyści niematerialne, takie jak: możliwości awansu, możliwość pracy w firmie o dużej renomie, pewność zatrudnienia, praca na nowoczesnej aparaturze, okazja do zdobywania doświadczenia. Być może opłaca ci się zgodzić na niskie wynagrodzenie by wejść do firmy, a po jakimś czasie wystąpić o podwyżkę.
·    Bądź ostrożny. Jeśli masz małe rozeznanie w kwestii wynagrodzeń, obowiązujących na danym stanowisku i w danej branży, nie podawaj określonych kwot. Podanie zbyt wysokiej kwoty może oznaczać koniec rozmowy, zaś zbyt niskiej świadczyć o desperacji kandydata. Zdecyduj się raczej na przedział płacowy.
·    Używaj języka korzyści. Proponowane przez ciebie wynagrodzenie motywuj nie swoimi kwalifikacjami, ale tym, co pracodawca zyska po zatrudnieniu ciebie. Uzasadnij, jaki zysk jesteś dla niego w stanie wygenerować, albo ile oszczędzi zatrudniając właśnie ciebie. Powiąż proponowany przedział twojego wynagrodzenia z warunkami pracy - czasem pracy, dyspozycyjnością. Pokaż pracodawcy, że za wyższe wynagrodzenie, jesteś gotów na większe poświęcenia.
·    Jeśli nie masz możliwości negocjowania wynagrodzenia, możesz spróbować wynegocjować świadczenia dodatkowe – telefon komórkowy, sfinansowanie zajęć sportowych, darmowe posiłki w pracowniczej stołówce.
·    Cały czas pamiętaj, że pracodawca, może znaleźć pracownika, który zechce pracować za proponowaną mu pensję. Nie negocjuj, jeśli zaproponowane wynagrodzenie jest bardzo korzystne. Zamiast uzyskać więcej, możesz zirytować pracodawcę.

 


Logotyp regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego
Loading
Proszę czekać...
O portalu:

O firmie:
Warunki użytkowania i Regulamin IncPraca.pl| Polityka prywatności| Tabela opłat i prowizji| Pomoc| Bezpieczeństwo| Projekt InCPraca|Zamówienia publiczne| Zgodność z przeglądarkami| Autorzy strony
Grupa InCore| Praca w Grupie InCore| Certyfikaty| Podziękowania| Dokumenty firmowe| Materiały reklamowe
Copyright © 2015 Grupa Incore sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wdrożenie  QSoft  Lenrock